Philippine Television Wiki
Advertisement

Voice Over[]

  • Al Torres (January 1, 1995-present)

October 18-24, 2021[]

Weekdays[]

Monday-Thursday (Metro Manila)[]

Morning

  • 5:30 am - Unang Hirit (Anold Clavio and company)
  • 8:00 am - Ghost Fighter (Monday, Wednesday, Thursday, and Friday) / Makulay Ang Buhay (Season 2) (Camille Prats) (Tuesday)
  • 8:15 am - Ghost Fighter (Tuesday)
  • 8:25 am - The Bureau of Magical Things (Elizabeth Cullen, Kimie Tsukakoshi)
  • 8:45 am - Mars Pa More (Camille Prats, Iya Villania)
  • 9:30 am - Kapuso Movie Festival
  • 11:30 am - When The Weather Is Fine (Park Kim-Young)

Afternoon

  • 12:00 nn - Eat Bulaga! (Tito Sotto, Vic Sotto, Joey De Leon and company)
  • 2:30 pm - Nagbabagang Luha (Glaiza de Castro, Rayver Cruz, Mike Tan)
  • 3:20 pm - Stories From The Heart: Never Say Goodbye (Jak Roberto, Klea Pineda, Lauren Young)
  • 4:10 pm - The Good Daughter (re-run) (Kylie Padilla)
  • 5:00 pm - Tutok to Win sa Wowowin (Willie Revillame)

Primetime

  • 6:30 pm - 24 Oras (Mel Tiangco, Mike Enriquez, Vicky Morales, Iya Villania-Arellano, Kim Atienza, Nathaniel 'Mang Tani' Cruz)
  • 8:00 pm - Legal Wives (Dennis Trillo, Andrea Torres, Alice Dixson, Bianca Umali)
  • 8:45 pm - To Have & To Hold (Max Collins, Carla Abellana, Rocco Nacino)
  • 9:30 pm - The Tale Of The Nine Tailed
  • 10:15 pm - Mr. Queen (Shin Hye-Sun, Kim Jung-Hyun)
  • 10:45 pm - Saksi (Arnold Clavio, Pia Arcangel)
  • 11:30 pm - Power Block
    • Monday: Stories of Hope
    • Tuesday: On Record (Oscar Oida, Mav Gonzales)
    • Wednesday: Tunay na Buhay (Pia Arcangel)
    • Thursday: Reporter's Notebook (Maki Pulido, Jun Veneracion)
  • 12:00 mn - The 700 Club Asia

Friday (Metro Manila)[]

Morning

  • 5:30 am - Unang Hirit (Arnold Clavio and company)
  • 8:00 am - Ghost Fighter
  • 8:25 am - The Bureau of Magical Things (Elizabeth Cullen, Kimie Tsukakoshi)
  • 8:45 am - Mars Pa More (Camille Prats, Iya Villania)
  • 9:30 am - Kapuso Movie Festival
  • 11:15 am - Eat Well, Live Well, Stay Well (Iya Villania, Chef Jose Sarasola)
  • 11:30 am - When The Weather Is Fine (Park Min-Young)

Afternoon

  • 12:00 nn - Eat Bulaga! (Tito Sotto, Vic Sotto, Joey De Leon and company)
  • 2:30 pm - Nagbabagang Luha (Glaiza de Castro, Rayver Cruz, Mike Tan)
  • 3:20 pm - Stories From The Heart: Never Say Goodbye (Jak Roberto, Klea Pineda, Lauren Young)
  • 4:10 pm - The Good Daughter (re-run) (Kylie Padilla)
  • 5:00 pm - Tutok to Win sa Wowowin (Willie Revillame)

Primetime

  • 6:30 pm - 24 Oras (Mel Tiangco, Mike Enriquez, Vicky Morales, Iya Villania-Arellano, Kim Atienza, Nathaniel 'Mang Tani' Cruz)
  • 8:00 pm - Legal Wives (Dennis Trillo, Andrea Torres, Alice Dixson, Bianca Umali)
  • 8:45 pm - To Have & To Hold (Max Collins, Carla Abellana, Rocco Nacino)
  • 9:30 pm - The Tale Of The Nine Tailed
  • 10:15 pm - Bubble Gang (Michael V., Antonio Aquitania, Paolo Contis, Kim Domingo, Boy 2 Quizon and company)
  • 11:30 pm - Saksi (Arnold Clavio, Pia Arcangel)
  • 12:15 am - The 700 Club Asia

Monday-Thursday (Regional Stations)[]

Morning

  • 5:30 am - Unang Hirit (Arnold Clavio and company)
  • 8:00 am - GMA Regional TV Morning Shows
    • Mornings with GMA Regional TV (GMA Dagupan, GMA Ilocos, GMA Bicol) (Ralph Guieb, Ara Hanesh)
    • GMA Regional TV Live! (GMA Cebu) (Nikko Sereno, Cecille Quibod-Castro)
    • GMA Regional TV Early Edition (GMA Iloilo, GMA Bacolod) (Sedfrey Cabaluna, Kaitlene Revilla, Adrian Prietos)
    • At Home with GMA Regional TV (GMA Davao) (Rgil Relator, Cyril Chavez, Atty. Resci Rizada)
  • 8:25 am - The Bureau of Magical Things (Elizabeth Cullen, Kimie Tsukakoshi) (GMA-7 Manila)
  • 8:45 am - Mars Pa More (Camille Prats, Iya Villania)
  • 9:30 am - Kapuso Movie Festival
  • 11:30 am - When The Weather Is Fine (Park Kim-Young)


Afternoon

  • 12:00 nn - Eat Bulaga! (Tito Sotto, Vic Sotto, Joey De Leon and company)
  • 2:30 pm - Nagbabagang Luha (Glaiza de Castro, Rayver Cruz, Mike Tan)
  • 3:20 pm - Stories From The Heart: Never Say Goodbye (Jak Roberto, Klea Pineda, Lauren Young)
  • 4:10 pm - The Good Daughter (re-run) (Kylie Padilla)
  • 5:00 pm - GMA Regional TV Newscasts
    • Balitang Amianan (GMA Dagupan, GMA Ilocos, GMA Bicol) (CJ Torrida, Joanne Ponsoy, Jasmin Gabriel-Galban)
    • Balitang Bicolandia (GMA Bicol) (Rhayne Palino, Jessie Cruzat, Katherine Henry)
    • Balitang Bisdak (GMA Cebu) (Bobby Nalzaro, Cecille Quibod-Castro, Alan Domingo)
    • One Western Visayas (GMA Iloilo, GMA Bacolod) (Sedfrey Cabaluna, Adrian Prietos, Kaitlene Revilla)
    • One Mindanao (GMA Davao, GMA Northern Mindanao, GMA General Santos) (Tek Ocampo, Sarah Hilomen-Velasco, Real Sarroche)
  • 5:30 pm - Tutok to Win sa Wowowin (Willie Revillame)

Primetime

  • 6:30 pm - 24 Oras (Mel Tiangco, Mike Enriquez, Vicky Morales, Iya Villania-Arellano, Kim Atienza, Nathaniel 'Mang Tani' Cruz)
  • 8:00 pm - Legal Wives (Dennis Trillo, Andrea Torres, Alice Dixson, Bianca Umali)
  • 8:45 pm - To Have & To Hold (Max Collins, Carla Abellena, Rocco Nacino)
  • 9:30 pm - The Tale Of The Nine Tailed
  • 10:15 pm - Mr. Queen (Shin Hye-Sun, Kim Jung-Hyun)
  • 10:45 pm - Saksi (Arnold Clavio, Pia Arcangel)
  • 11:30 pm - Power Block
    • Monday: Stories of Hope
    • Tuesday: On Record (Oscar Oida, Mav Gonzales)
    • Wednesday: Tunay na Buhay (Pia Arcangel)
    • Thursday: Reporter's Notebook (Maki Pulido, Jun Veneracion)
  • 12:00 mn - The 700 Club Asia

Friday (Regional Stations)[]

Morning

  • 5:30 am - Unang Hirit (Arnold Clavio and company)
  • 8:00 am - GMA Regional TV Morning Shows
    • Mornings with GMA Regional TV (GMA Dagupan, GMA Ilocos, GMA Bicol) (Ralph Guieb, Ara Hanesh)
    • GMA Regional TV Live! (GMA Cebu) (Nikko Sereno, Cecilie Quibod-Castro)
    • GMA Regional TV Early Edition (GMA Iloilo, GMA Bacolod) (Sedfrey Cabaluna, Kaitlene Revilla, Adrian Prietos)
    • At Home with GMA Regional TV (GMA Davao) (Rgil Relator, Cyril Chavez, Atty. Resci Rizada)
  • 8:25 am - The Bureau of Magical Things (Elizabeth Cullen, Kimie Tsukakoshi) (GMA-7 Manila)
  • 8:45 am - Mars Pa More (Camille Prats, Iya Villania)
  • 9:30 am - Kapuso Movie Festival (Xiam Lim)
  • 11:25 am - Eat Well, Live Well, Stay Well (Iya Villania, Chef Jose Sarasola)
  • 11:30 am - When The Weather Is Fine (Park Kim-Young)

Afternoon

  • 12:00 nn - Eat Bulaga! (Tito Sotto, Vic Sotto, Joey De Leon and company)
  • 2:30 pm - Nagbabagang Luha (Glaiza de Castro, Rayver Cruz, Mike Tan)
  • 3:20 pm - Stories From The Heart: Never Say Goodbye (Jak Roberto, Klea Pineda, Lauren Young)
  • 4:10 pm - The Good Daughter (re-run) (Kylie Padilla)
  • 5:00 pm - GMA Regional TV Newscasts
    • Balitang Amianan (GMA Dagupan, GMA Ilocos, GMA Bicol) (CJ Torrida, Joanne Ponsoy, Jasmin Gabriel-Galban)
    • Balitang Bicolandia (GMA Bicol) (Rhayne Palino, Jessie Cruzat, Katherine Henry)
    • One Western Visayas (GMA Iloilo, GMA Bacolod) (Sedfrey Cabaluna, Adrian Prietos, Kaitlene Revilla)
    • Balitang Bisdak (GMA Cebu) (Bobby Nalzaro, Cecille Quibod, Alan Domingo)
    • One Mindanao (GMA Davao, GMA Northern Mindanao, GMA General Santos) (Tek Ocampo, Sarah Hilomen-Velasco, Real Sarroche)
  • 5:30 pm - Tutok to Win sa Wowowin (Willie Revillame)

Primetime

  • 6:30 pm - 24 Oras (Mel Tiangco, Mike Enriquez, Vicky Morales, Iya Villania-Arellano, Kim Atienza, Nathaniel 'Mang Tani' Cruz)
  • 8:00 pm - Legal Wives (Dennis Trillo, Andrea Torres, Alice Dixson, Bianca Umali)
  • 8:45 pm - To Have & To Hold (Max Collins, Carla Abellana, Rocco Nacino)
  • 9:30 pm - The Tale Of The Nine Tailed
  • 10:15 pm - Bubble Gang (Michael V., Antonio Aquitania, Paolo Contis, Kim Domingo, Boy 2 Quizon and company)
  • 11:30 pm - Saksi (Arnold Clavio, Pia Arcangel)
  • 12:15 am - The 700 Club Asia


Weekend[]

Saturday[]

Morning

  • 5:00 am - Kapwa Ko, Mahal Ko (Orly Mercado, Connie Angeles)
  • 5:30 am - Agripreneur (Jiggy Manicad)
  • 6:00 am - Pinoy M.D. (Connie Sison, Dr. Dave Ampil, Dr. Raul Quillamor, Dr. Oyie Balburias, Dra. Jean Marquez)
  • 7:00 am - Turbo Zone
  • 7:30 am - Simba The King Lion
  • 8:00 am - Dinofroz
  • 8:30 am - Yo-Kai Watch: Shadowside
  • 9:00 am - Angry Birds Stella
  • 9:15 am - Hunter X Hunter
  • 9:45 am - Makulay ang Buhay (Season 2) (Camille Prats)
  • 10:00 am - Sarap ‘Di Ba? Bahay Edition (Carmina Villaroel, Mavy and Cassy Legaspi, Zoren Legaspi)
  • 10:45 am - Pera Paraan (Susan Enriquez)
  • 11:30 am - Eat Bulaga! (Tito Sotto, Vic Sotto, Joey De Leon and company)

Afternoon

  • 2:30 pm - Nagbabagang Luha (Glaiza de Castro, Rayver Cruz, Mike Tan)
  • 3:15 pm - Tadhana (Marian Rivera)
  • 4:00 pm - Wish Ko Lang! (Vicky Morales)
  • 4:45 pm - Imbestigador (Mike Enriquez)
  • 5:30 pm - 24 Oras Weekend (Pia Arcangel, Ivan Mayrina, Nelson Canlas)

Primetime

  • 6:15 pm - Pepito Manoloto: Ang Unang Kuwento (Sef Cadayona, Mikee Quintos)
  • 7:15 pm - The Clash (Rayver Cruz, Julie Anne San Jose)
  • 8:15 pm - Magpakailanman (Mel Tiangco)
  • 9:30 pm - Daddy's Gurl (Vic Sotto, Maine Mendoza)
  • 10:30 pm - I-Witness (Howie Severino, Kara David, Sandra Aguinaldo, Atom Araullo)
  • 11:15 pm - Ang Pinaka! (Rovilson Fernandez)

Sunday[]

Morning

  • 5:30 am - Home Base Plus (Pia Guanio-Mago)
  • 6:00 am - Simba The King Lion (GMA-7 Manila) / 6-7 am - Word of God Network (GMA Regional TV stations)
  • 6:30 am - Puppy In My Pocket (GMA-7 Manila) / 6-7 am - Word of God Network (GMA Regional TV stations)
  • 7:00 am - Dinofroz
  • 7:30 am - Toriko
  • 7:45 am - Hunter X Hunter
  • 8:15 am - AHA! (GMA-7 Manila) (Drew Arellano) / Biyaheng DU30 (GMA Davao, GMA Northern Mindanao, GMA General Santos) (Davao City Mayor Sara Duterte)
  • 9:00 am - Born to be Wild (Doc Ferds Recio, Doc Nielsen Donato)
  • 9:30 am - I-Bilib (Chris Tiu, Moymoy Palaboy)
  • 10:00 am - Knorr Nutri-Sarap Kitchen (Camille Prats)
  • 10:15 am - Kapuso Movie Festival

Afternoon

  • 12:00 nn - All-Out Sundays (Alden Richards, Julie Anne San Jose and company)
  • 2:00 pm - GMA Blockbusters
  • 3:30 pm - Dear Uge Presents (Eugene Domingo)
  • 4:30 pm - Regal Studio Presents
  • 5:15 pm - Amazing Earth (Dingdong Dantes)

Primetime

  • 6:00 pm - 24 Oras Weekend (Pia Arcangel, Ivan Mayrina, Nelson Canlas)
  • 7:00 pm - Daig Kayo Ng Lola Ko (Gloria Romero)
  • 7:45 pm - The Clash (Rayver Cruz, Julie Anne San Jose)
  • 8:45 pm - Kapuso Mo, Jessica Soho (Ms. Jessica Soho)
  • 10:30 pm - The Boobay and Tekla Show (Boobay, Super Tekla)
  • 11:30 pm - Telesine Presents

-with 24 Oras News Alert (hourly news update)

NOTE: GMA Network can be seen on Free TV Channel 8 Mega Manila, with 53 free TV stations nationwide, Digital Free TV Channel 15 Mega Manila (479.143 MHz) with 8 digital free TV stations nationwide, ABS-CBN TVplus Channel 12 (Mega Manila), ABS-CBN TVplus Channel 1 (Metro Baguio), ABS-CBN TVplus Channel 1 (Metro Batangas), ABS-CBN TVplus Channel 3 (Metro Iloilo), ABS-CBN TVplus Channel 3 (Metro Bacolod), ABS-CBN TVplus Channel 1 (Metro Cebu), ABS-CBN TVplus Channel 5 (Metro Cagayan de Oro), ABS-CBN TVplus Channel 5 (Metro Davao), Sulit TV Channel 14 (Mega Manila), Sulit TV Channel 5 (Metro Batangas), Sulit TV Channel 9 (Metro Iloilo), Sulit TV Channel 5 (Metro Cebu). Sulit TV Channel 5 (Metro Cagayan de Oro), Sulit TV Channel 5 (Metro Davao), GMA Affordabox Channel 1 (Nationwide) (alongside with GTV, Heart of Asia Channel, GMA Hallypop, I Heart Movies and DepEd TV) and other digital TV boxes, Sky Cable Channel 12 (Metro Manila), Cablelink Channel 12 (Antipolo City, Rizal), Cignal/Satlite/G-Sat/Sky Direct Channel 7 (Nationwide), Air Cable Channel 7 (Central Luzon), and other free TV or cable TV stations nationwide.

Advertisement